۲۳ نکته کاربردی در عکاسی از نوزادان و کودکان

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
۲۳ نکته کاربردی در عکاسی از نوزادان و کودکان

عکاسی از نوزادان یکی از بخشهای مورد علاقه ی من در عکاسی است. دیدن عشق در خانواده ای که تازه کودکی نوزاد را به جمع خود اضافه کردند و لمس شگفتی و حیرت آنها از تازه وارد کوچک خود، واقعا زیبا است.
ثبت چنین لحظاتی، شیرینی خاصی دارد و در سری مباحث آموزش عکاسی پرتره ای که خواهیم داشت، نوبتی هم که باشد نوبت عکاسی پرتره از نوزادان است!
طی سالهای فعالیت خود، به نکاتی دست پیدا کردم که رعایت آنها به هنگام عکاسی از نوزادان کمک شایانی می کند و آنها از قرار زیر هستند:
همانند ثبت هر نوع عکس پرتره ای، مهم ترین عنصر آماده سازی است؛ اینکه با برنامه ی خود و همچنین مشتریان خود احساس راحتی و هماهنگی کنید سهم عمده ای در ثبت هر چه زیباتر این لحظات ارزشمند دارد.

طرح و برنامه ی شما برای برگزاری یک جلسه ی عکاسی پرتره نوزاد

عکاسی از نوزاد

عکاسی از نوزاد

نکته ۱: ایده و ژست مناسب عکاسی نوزاد

فهرستی از طرحها، ژست ها و ایده های متنوع برای عکسهایی که می خواهید بگیرید داشته باشید. آیا به عکاسی پرتره نوزادان به عنوان عکاسی از سبک زندگی نگاه می کنید یا والدین را راهنمایی می کنید تا برای ژستهای مختلفی آماده شوند یا خود را  آماده و هماهنگ کنند؟
آیا قصد دارید در کنار عکاسی از نوزادان، والدین و یا خواهر و برادرانشان هم حضور داشته باشند؟ آیا شخص دیگری از اعضای خانواده به عنوان مثال پدربزرگ و مادربزرگها برای اینکه در کنار آنها قرار بگیرند حضور دارند؟

نکته ۲

احتمال اینکه بعد از گرفتن عکسهای متوالی و در پوزیشنهای عجیب و غریب، قلق و زاویه ی صحیح عکاسی از نوزاد دستتان بیاید زیاد است، لذا سعی کنید لباسهایی  بپوشید که در جابه جایی و تحرک و خم شدنها در آنها راحت بوده و آزادی عمل داشته باشید.

نکته ۳

از آنجایی که والدین، خصوصا آنها که اولین فرزندشان بدنیا آمده، احتمالا تمام فکر و ذهنشان نوزادشان است، ممکن است توجهی به پذیرایی از شما نداشته باشند! پس حتما حداقل یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در صورتی که تشنه شدید تمرکزتان افت نکند!

آمادگی والدین قبل از جلسه ی پرتره

عکاسی از نوزاد به همراه والدین

عکاسی از نوزاد به همراه والدین

نکته ۴: نظر والدین در عکاسی کودک

علاقه مندی و سلایق را درک کنید. آیا والدین طرح و ایده ی خاصی را هنگام عکاسی از نوزاد خویش مدنظر دارند؟ آیا به دنبال طرح خاصی هستند؟ آیا عکسی پیش از این دیده اند که خوششان بیاید و بخواهند در همان فضا عکسی داشته باشند؟
والدین می توانند سلیقه های متفاوتی داشته باشند، از آنهایی که دوست دارند عکس دسته جمعی در کنار کودک تازه وارد خود داشته باشند تا آنهایی که می خواهند از نوزادشان به تنهایی عکسی گرفته شود، برخی از والدین اصلا دوست ندارند از خودشان عکسی گرفته شود.
البته من همه ی پدرومادرها را به حضور در عکسها یا حداقل چند عکس دعوت می کنم، خصوصا عکسی که نوزاد در میان آغوش آنها نگه داشته شده است. زمانی که آن کودک بزرگ شد، یقینا چنین عکسهایی می تواند برایش بسیار ارزشمند و پرمعنی باشد.

نکته ۵: سن مناسب نوزادان در عکاسی از آنها

حتما سن نوزاد را در هنگام عکاسی پرتره در نظر بگیرید. عکاسان استودیویی عموما دوست دارند بچه در هفته ی اول خود باشد اما برای جلسات خانگی دو هفته ی اول هم خوب است.
اختلال هورمونی که بعد از روز ۴ام یا ۵ام تولد کودک در مادر به وجود میاید را در ذهن داشته باشید. همچنین بسیاری از کودکان از آکنه و یا مشکلات هاضمه ای از هفته ی دوم تا چند هفته ی بعد رنج می برند و اغلب از روز یازدهم به بعد و یا از زمانی که به آمادگی کافی رسیدند شیرخوارگی خوشه ای را آغاز می کنند.
پیشنهاد من نوزادان ۷ الی ۱۰ روزه است، بدین ترتیب هم کودک در مرحله ی تازه واردی خود است و هم والدین فرصتی دارند که خود را برای زندگی با نوزاد جدید خود آماده کنند.

نکته ۶: به والدین پیشنهاد دهید که چه لباسی بپوشند

به والدین برای اینکه چه لباسی بپوشند؛ پیشنهاداتی بدهید. اکثر مادران ترجیح می دهند که به جای تاپ های تنگ مخصوص شیردهی، یک تی شرت گشاد تن کنند. سعی کنید در استفاده از کلمات خود دقت کنید، چرا که هیچ کسی به اندازه ی کسی که به تازگی مادر شده، حساس نیست!
از والدین می خواهم که پیش از عکاسی ساعتهای خود را دربیاورند؛ چرا که حضور یک ساعت بزرگ در عکسهایی که بصورت کلوز-آپ از نوزادی که در آغوش والدین خود است؛ بسیار زننده و نامتناسب است. یادتان باشد که در لحظه ی آخر به آنها نگویید که ساعتشان را دربیاورند چرا که معمولا بستن ساعت علائمی روی پوست می گذارد که چند دقیقه زمان میبرد تا پوست به حالت عادی خود بازگردد.

نکته ۷: زمان مناسب عکاسی از نوزاد

از والدین در مورد اینکه با توجه به برنامه ی زندگی شان، چه زمانی مناسب خواهد بود، نظر بخواهید. عموما نوزادان در صبح سرحال ترند و لذا هنگام صبح، برای یک جلسه پرتره زمان مناسبی است. به هیچ وجه اجازه ندهید که جلسه ی عکاسی از نوزاد در ساعات پایانی روز و حتی غروب برگزار شود چرا که آرام کردن نوزادان در اواخر روز حتی ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

نکته ۸

حتما پیش از شروع عکاسی، چند دقیقه ای با والدین صحبت کنید. اینکار کمک می کند تا آنها ریلکس باشند و در تعامل با شما احساس راحتی بیشتری کنند. یقینا آرامش آنها موجب می شود که شما هم عکسهای به مراتب بهتری ثبت کنید.

ارتباط با نوزاد هنگام جلسه ی پرتره

عکاسی از نوزاد به همراه والدین

عکاسی از نوزاد به همراه والدین

نکته ۹

حتما پیش از شروع عکاسی، زمانی را با خود نوزاد بگذرانید. آنها نسبت به کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند!
دقت کنید بعد از مدت زمانی که اطراف نوزاد گذرانده اید، خواب آلودگی و بدخلقی هایش کم می شود و آنجاست که شما ترسی بابت اینکه تمام زمانتان پی رسیدگی به نیازهای جسمانی کودک به هدر برود نخواهید داشت. در آن زمان مناسب  متوجه می شوید که بعد از آن همه هیجان، پنجره ای از آرامش گشوده شده که دقیقا همان فرصتی است که شما دنبال آن بوده اید تا عکاسی خود را آغاز کنید.

نکته ۱۰: مهمترین نکته

مهمترین چیز که مقدم بر همه است! همیشه، همیشه، همیشه پیش از دست زدن به کودک دستهای خود را بشویید! آنها بسیار در برابر بیماری و آلودگی ها آسیب پذیر هستند، لذا سعی کنید در تمیزترین حالت ممکن باشید.
و صدالبته اگر مریض هستید، جلسه را به تعویق بیاندازید چرا که سلامتی نوزاد اولویت اصلی است.

نکته ۱۱

شخصا رفتار نوزاد را تعقیب می کنم. اگر نوزادان بیدار و آماده باشند به خانواده پیشنهاد میدهم که یک عکس پرتره خانوادگی گرفته شود. البته رویکرد عکاسان مختلف در این مورد متفاوت است، برای مثال بسیاری از عکاسان استودیویی، درخواست می کنند که قبل از جلسه ی عکاسی، حسابی به نوزادان شیر داده شود تا آنها به یک خواب بلند و عمیق فرو بروند.
هر چه بیشتر از نوزادان عکس بگیرید، بیشتر قلق انجام دادن این کار دستتان می آید.

نکته ۱۲

گرفتن عکسهای قاطع، هنگامی که کودک خواب است؛ راحت تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک کوکان و نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت تر از زمانی است که آنها را در هنگام بیداری تکان تکان می دهند.

نکته ۱۳

سعی کنید همیشه با نوزاد صحبت کنید چرا که موجب می شود به صدای شما عادت کنند و از شنیدن صدای غریبه نزدیک خود پریشان نشوند. با صدایی آرام و ملایم صحبت کنید، نوزادان به سروصدا بسیار حساسند.

نکته ۱۴

اگر نوزادی دچار خواب آلودگی شد، یکی دو دقیقه صبر کنید تا کاملا به خواب بروند. حتی در وضعیت سایلنت دوربین عکاسی، صدای کلیک شاتر دوربین می تواند خواب و مزاج آنها را بد کند.
هرگز تا زمانی که کاملا به خواب نرفته اند نوزاد را تکان ندهید، یعنی تا زمانی که کاملا بدنشان ساکن شد و تنفسشان عمیق شد. اگر کودکی که تازه به خواب رفته را جابجا کنید، بیدار خواهد شد!

نکته ۱۵

اگر نوزاد بخاطر گرسنگی پریشان شود شما هرگز نمی توانید آنها را آماده عکس  کنید. اجازه بدهید که کودک به اندازه ی کافی شیر بخورد، یقینا کار شما در ادامه راحتتر خواهد بود.

نکته ۱۶

به خاطر بسپارید که برخی از نوزادان یک تمایل طبیعی دارند که سر خود را به یک سو بیشتر بچرخانند. اگر حس کردید مدام سرشان را به طرف مخالف شما می گیرند راحت ترین کار این است که کودک را به طور مخالف جابجا کنید.

نکته ۱۷

نوزادان بسیار به تماس و دمای بدن حساس هستند. اگر نمی خواهید آنها را شوکه کنید یا گریه شان را در بیاورید حتما پیش از لمس آنان مطمئن شوید دستانتان به اندازه ی کافی گرم است.

تهیه ی تجهیزات مناسب برای عکاسی از نوزادان

عکاسی از نوزاد

عکاسی از نوزاد

نکته ۱۸: داشتن شاتر دوربین کم صدا

نکته ای که در انتخاب دوربین برای عکاسی از نوزادان باید به خاطر داشته باشید این است که کم صداترین شاتر ممکن را داشته باشد. یک شاتر پرسروصدا نزدیک صورت نوزاد می تواند حسابی او را پریشان کند.
شخصا از دوربین کانن Canon 5D mark iii استفاده می کنم که شاتر دوربین تقریبا بی صدایی دارد. تفاوت صدای آن با صدای دوربین کنون Canon 5D mark ii کاملا قابل شهود است.
برای خرید بدنه دوربین کانن Canon 5D mark iii و آگاهی از آخرین قمیت آن اینجا  و خرید کنون Canon 5D mark iii با لنز ۲۴-۱۰۵ اینجا را کلیک کنید.
( نظر ویراستار: استفاده از دوربین های DSLR جدیدتر مانند دوربین کنن Canon 6D mark ii و دوربین های بدون آینه ای ( mirrorless camera ) با وضعیت شاتر بی صدا که یک شاتر الکترونیکی بی صدا را با خود دارند می تواند گزینه ی بهتری هم باشد! )

نکته ۲۲: لنز مناسب برای عکاسی نوزاد

برای گرفتن عکس دسته جمعی به همراه نوزاد، یک لنز ۵۰ MM میلیمتری به عنوان مثال لنز کانن Canon 50 mm f/1.8 STM و یا لنز نیکون Nikon 50 mm انتخاب مناسبی خواهد بود. هنگام عکاسی از نوزاد در خانه، حتی اگر خانه ی والدین نوزاد کوچک باشد هم این لنز ۵۰mm می تواند طوری مدیریت شود که همه ی اعضای خانواده در عکس جا شوند.
برای خرید انواع لنز دوربین به اینجا را کلیک کنید.
( نظر ویراستار: اگر از یک دوربین crop sensor camera استفاده می کنید، یک لنز ۳۵ mm میلیمتری به شما فاصله ی کانونی مشابه با چیزی که لنز ۵۰ mm میلیمتری در فریم کامل ارائه می دهد؛ در اختیارتان خواهد گذاشت. از گزینه های مقرون به صرفه می توان به لنز کانن Canon 35mm f/2 IS و یا لنز نیکون Nikon 35 mm f/1.8 G اشاره کرد.

نکته ۲۳

اگر شما به عکاسی شیوه ی سبک زندگی متمایل هستید، یک لنز بازتر حدود یک لنز ۳۵ mm میلیمتری می تواند فضای داخلی را با اعوجاج کمتری فراهم کند. البته اگر نمیخواهید افراد عجیب و بزرگ به نظر برسند آنها را از حاشیه ی عکس دور کنید.
( نظر ویراستار: گزینه های مقرون به صرفه لنزهای ۳۵ mm میلیمتری می توان به لنز کنون Canon 35mm f/2 IS و یا لنز نیکون Nikon 35mm f/1.8 G ED اشاره کرد. اگر از دوربین های فوجی Fujifilm camera استفاده می کنید حتما به دنبال لنز متناسب با آن باشید )

سخن پایانی پیرامون عکاسی از نوزادان

عکاسی از نوزاد

عکاسی از نوزاد

من بسیاری از نکات فوق را به سختی و در گذر زمان با استفاده از تجربه کسب کردم. تا به حال تجربه ی عکاسی از بیش از هزاران کودک و نوزاد را داشته ام و دیگر با نوزادان، با مزاج ها و حالات مختلف آنها می توانم بخوبی ارتباط برقرار کنم که موجب شده جلسات عکاسی نوزاد پر از آرامشی داشته باشم.
پیشنهاد می کنم با شناخت اینکه نوزادان به موقعیتهای مختلف چه واکنشی نشان می دهند تجربه ی خود را در عکاسی از نوزادان بالا ببرید. همچنین سعی کنید بروز باشید و از اطلاعات و مقالاتی که به وفور راجع به ارتباط و تعامل با نوزادان در اینترنت یافت می شود استفاده کنید.
تیم آموزشی دیدنگار امیدوار است؛ این نکات برای شما کارآمد باشند، ببینید کدامیک از آنها به کارتان می آید و از تجربه کردن ترسی نداشته باشید.
مترجم: سهیل قنبرزاده
ویراستار: مهرنوش قائدرحمتی