۶ نکته کلیدی در عکاسی پرتره خیابانی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
۶ نکته کلیدی در عکاسی پرتره خیابانی

از نظر من، عکاسی خیابانی یک مهارت مهم است که می تواند آدمی را به سوی درک تاریخچه ی انسان و فرهنگ و جامعه سوق دهد. هم چنین عکاسی خیابانی به ما کمک می کند تا با ثبت لحظاتی که ممکن است تنها یک بار در طول عمر رخ دهند خاطره ای حقیقتا اصیل را برایمان به یادگار بگذارد.
بسیاری از ما حس خستگی ناشی از دیدن عکسهای پر زرق و برق مجله وار که روزانه با آنها روبرو می شویم را تجربه کرده ایم. عکس های پرتره ای که به صورت اتفاقی در خیابانها گرفته شده اند می توانند همان اصالتی که بسیاری از ما در جستجوی آن هستیم را زنده کنند و بار دیگر به ما یادآوری کنند که سوژه های واقعی در اطراف ما هستند. پرتره خیابانی سهم عمده ای در عکاسی خیابانی و مستندسازی دارد. امروز، میخواهم راجع به پرتره خیابانی نکاتی را یادآور شوم. البته باید هشدار بدهم که برخی از نکاتی که از آن صحبت خواهم کرد، برای عکاسان خانم نسبت به آقایان کارآیی بهتری خواهد داشت!

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز 50mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/320, f/2.0

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز ۵۰mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/320, f/2.0

۱- در مهارتهای ارتباط با مردم تجدید نظر کنید

گرفتن عکس کلوز-آپ از مردم اندکی با عکاسی معماری خیابانی یا عکاسی مستند سبک خیابانی متفاوت است. از آنجا که دلیل اصلی عکاسی خیابانی، دور شدن از ژست های مصنوعی و تکراری است، عکس گرفتن اتفاقی و بدون هماهنگی قبلی از مردم فرصت ارتباط داشتن با زیبایی بی تصنع و طبیعی را فراهم می کند. اما یقینا برای بسیاری از ما این کار چالش برانگیز خواهد بود چرا که مردم در خیابان مدلها و مشتری های پولی شما نیستند، آنها اصلا نمیدانند شما چه کسی هستید و خیلی از آنها تمایلی برای اینکه ازشان عکسی گرفته شود ندارند.
ممکن است مجبور شوید خیلی یواشکی و دزدکی بدون اینکه کسی متوجه شود این طرف و آنطرف بروید، که نهایتا این مخفیانه بودن وضعیت تصویربرداری شما، موجی از –در لحظه بودن- را ساطع می کند. اما برخی اوقات یک عکس پرتره از سوژه ای که مستقیما به لنز دوربین شما نگاه می کند هم می تواند مسحور کننده باشد. سوال اینجاست چطور چنین تصویری می گیرید؟
در ادامه برخی نکاتی که باید هنگام مواجهه با مردم برای عکاسی خیابانی رعایت کرد را توضیح میدهیم.

مقاله ی مرتبط


۱۹ نکته برای عکاسی پورتره بی نظیر


۲- سعی کنید با سوژه عکاس تان مکالمه داشته باشید

حضور یک عکاس که با یک دوربین عکاسی در خیابان می چرخد ممکن است توجه خیلی ها را به سمت شما جلب کند. پس لبخند به چهره بیآورید و یک ارتباط  چشمی خوب با سوژه ی احتمالی خود برقرار کنید. البته این کار ممکن است سخت باشد چون هر کسی مایل نیست که به صورت اتفاقی و بدون آمادگی قبلی عکسی ازش گرفته شود. مودب باشید و به آنهایی که تمایلی برای عکس گرفتن ندارند، اصرار نکنید، اجازه دهید بروند. حتی درمورد آنهایی که در مورد کاری که شما انجام میدهید کنجکاو هستند هم نمی توان انتظار داشت که سریعا مکالمه ای صورت بگیرد. اگر از سوژه ی خود دور هستید، با اشاره به دوربین خود یک مکالمه را شروع کنید و منتظر تایید آنها بمانید. به محض اینکه یک رفتار نرم امیدوارکننده یا اشاره ی مثبتی در رفتار سوژه ها مشاهده کردید، در عرض چند ثانیه خودتان را به آنها برسانید. هرگز آنها را معطل نکنید.

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز 50mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/4000, f/1.4

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز ۵۰mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/4000, f/1.4

۳- برای عکاسی اجازه بگیرید

والدین عموما نسبت به فرزندان خود بسیار محتاط و محافظه کار هستند. لذا به منظور جلوگیری از هرگونه واکنشی از سوی یک پدر یا مادر عصبانی، حتما قبل از عکس گرفتن از بچه ها از والدینشان اجازه بگیرید. این کار باید با نهایت صداقت پیش برود. اخیرا مقاله ای تحت عنوان ” نزدیک شو و لمس کن” نوشته شده که در آن قید شده بعد از عکس گرفتن از بچه ها، عکسها را برای والدینشان بفرستید. اگر موقعیت جالبی برای گرفتن عکسی که کودکان در آن هستند دیدید، حتما از والدینشان اجازه خواسته و راه ارتباطی خود برای فرستادن عکسها را در اختیارشان بگذارید. بسیاری از پدرومادر ها از اینکه عکسهای زیبایی از فرزندانشان گرفته شود استقبال می کنند چرا که به آنها فرصت عکاسی با تجهیزات حرفه ای که روزانه با آن سروکاری ندارند داده می شود.

عکاسی پرتره خیابانی از کودکان

عکاسی پرتره خیابانی از کودکان

برخی افراد اصلا از اینکه بدون موافقتشان عکسی ازشان گرفته شود خوششان نمی آید. من شخصا ترجیح می دهیم که قبل از عکاسی از سوژه هایم اجازه بخواهم ولی اگر به هر دلیلی نتوانم اینکار را بکنم ( مثلا زمانی که در حال عکاسی با سبک مستند خیابانی هستم )، سعی می کنم بعد از گرفتن عکس سوژه هایم را مطلع کنم. اگرچه خودم هرگز تجربه این را نداشته ام که کسی بعد از گرفتن عکسش، به من بگوید که عکس را پاک کنم، اما یقینا این اتفاق محتمل خواهد بود! یقینا اینکه یک فرد عصبانی دنبال ما بیفتد آخرین چیزی است که می خواهیم!

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز 50mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/320, f/1.4

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز ۵۰mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/320, f/1.4

۴- از سوژه ی عکاسی تان تشکر کنید

خجالت را کنار بگذارید و بابت اینکه موافقت خود را اعلام کردند تا سوژه ی عکاسی شما باشند از آنها تعریف و تشکر کنید. این حداقل کاری است که شما باید انجام دهید. یقینا شما می توانید بعد از تشکر کردن از آنها خداحافظی کرده و بروید اما بهتر است به آنها فرصتی بدهید تا عکسی که ازشان گرفتید را ببینند و حتی به آنها کارت بیزنس خود را بدهید. یقینا برخی از آنها برای گرفتن عکسها با شما تماس خواهند گرفت. و حتی اگر از عکسها خوششان بیاید، چه بسا که در آینده برای کارهای عکاسی خود با شما تماس بگیرند. به همین دلیل من همیشه سعی میکنم کارت بیزنس خود را زمانی که بیرون عکاسی میکنم به همراه داشته باشم. در واقع، بسیاری از سوژه های من در نهایت مشتری های من خواهند شد!

عکاسی پرتره خیابانی

عکاسی پرتره خیابانی

۵- تجهیزات ضروری عکاسی و نور را به همراه داشته باشید

نیازی به حمل لوازم عکاسی سنگین یا یک کیفی پر از انواع تجهیزات فرعی عکاسی نیست. یک بدنه ی دوربین و یک لنز اصلی مانند یک لنز ۵۰ mm میلیمتری و یا یک لنز۲۴ mm میلیمتری برای این کار کفایت خواهد کرد. توجه داشته باشید که در عکاسی خیابانی که لحظات ارزش دارند و اتفاقات سریعا در حال گذرند، سرعت فاکتور مهمی است. لذا سه پایه خود را در خانه بگذارید، هیچ گونه وسیله ی اضافی و غیرضروری همراه خود نبرید.

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز 50mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/500, f/1.4

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز ۵۰mm f/1.4 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/500, f/1.4

در واقع طبق تجربه ی من، سیستمهای عکاسی کوچکتر نسبت به دوربین های DSLR در عکاسی خیابانی مزایای خودش را دارد. دوربینهای سنسور بزرگ ( دوربین های فول فریم full frame و APS-C ) و دوربین های بدون آینه ( mirrorless camera ) که سالهای اخیر دیده شده اند، یقینا سیستمهای فوکوس خودکار ( autofocus ) شگفت انگیزی دارند و عکسهای با کیفیتی می گیرند ( بله، من هم دوربین المپیوس Olympus OM-D E-M5 خودم را به همین دلیل دوست دارم! ) دوربینهای کوچکتر به نسبت دوربین های DLSR بزرگ و سنگین کمتر دردسر جابجایی دارند. راحت تر و با زحمت کمتری می تواند آنها را اینور و آنور برد خصوصا برای زمانهایی که پیاده روی طولانی در پیش دارید. هم چنین بار و تاثیر روانی آنها روی مردم به اندازه ی دوربینهای بزرگ نیست چرا که تصور مردم از دوربینهای کوچک به شکل توریستی که “به اینجا نگاه کن و عکست را بگیر” است، لذا کمتر معذب می شوند. در آخر نیز، برخی دوربینهای بی آینه یک وضعیت شاتر بی صدا دارند که صدایی از شاتر هنگام ثبت عکس شنیده نمی شود، که می تواند برای عکاسی های سبک مستند یا کاندیداتور ( البته باز تاکید می شود که حتی الامکان حتما اجازه بگیرید ) بسیار مناسب باشد.

۶- دوربین خود و تنظیمات مناسب آن را بدانید

لازم است که پیش از نزدیک شدن به آدمها، از تنظیمات مناسب دوربین خود برای گرفتن چنین عکسهایی باخبر باشید. یادتان نرود هرگز یک سوژه ی در حال حرکت برای اینکه شما تنظیمات دوربین خود را تنظیم کنید، منتظر شما نمی ماند. برای من در پرتره های خیابانی وضعیت “Aperture Priority Mode” ( مد AV یا A ) بسیار ایده آل بوده است. حالت ایزو اتوماتیک در سری جدید دوربینهای DLSR بسیار کارآمد است و من عموما کمترین میزان ایزو ISO را روی ۱۰۰ می گذارم و حداقل سرعت شاتر را روی حالت اتوماتیک تنظیم می کنم که آنرا روی فاصله ی کانونی لنز قرار میدهد ( شما می توانید در منوی دوربین سرعت شاتر را دوبرابر یا حتی سریعتر هم تنظیم کنید ). بقیه گزینه های تنظیمات را در حالت پیش فرض باقی می گذارم، از آنجایی که عکاسی به صورت خام ( RAW ) است، سایر تنظیمات واقعا اهمیت خاصی ندارند. اگر موقعیت بطلبد، همراه داشتن یونیت فلاش بسیار مفید خواهد بود ولی من شخصا خودم را برای داشتن نور مصنوعی اذیت نمی کنم!
برای آشنایی با مودهای عکاسی، به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ی “ایزو، وایت بالانس و نورسنجی در عکاسی” را مطالعه کنید. در این مطلب ما به طور کامل مدهای دوربین عکاسی و عملکرد آنها را توضیح داده ایم.

عکاسی پرتره خیابانی

عکاسی پرتره خیابانی

در مجموع این تجربه بسیار لذت بخش خواهد بود! عکاسی خیابانی فرصت کمیاب همراه شدن و زندگی کردن با زندگیهای سوژه هایمان را در اختیار ما عکاسان می گذارد.
برای من جالب بود تا نظر مخاطبین خودمان را در صفحه ی فیسبوک راجع به عکاسی خیابانی بدانم. مطابق نظر آنها، عکاسی خیابانی دیدن دنیا در پرسپکتیوی متفاوت، ثبت ناشناخته ها و هم چنین نمایش احساسات خالص و طبیعی است. نظر شما چیست؟

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز 24-70mm f/2.8 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/100, f/4.0

عکس گرفته شده با استفاده از دوربین نیکون NIKON D700 و لنز ۲۴-۷۰mm f/2.8 میلیمتری و با تنظیمات ISO 200, 1/100, f/4.0

مترجم: سهیل قنبرزاده
ویراستار: مهرنوش قائدرحمتی