معرفی عکاس (رابرت دوانو)

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
معرفی عکاس(رابرت دوانو)

نام : رابرت
نام خانوادگی : دوانو
تاریخ تولد : ۱۹۱۲/۰۴/۱۴
تاریخ فوت : ۱۹۹۴/۰۱/۰۴
محل تولد : ژنتیلی پاریس
محل فوت : مونت روژ پاریس
سبک عکاسی :

رابرت دوانو عکاس فرانسوی بود که در دهه ۱۹۳۰

با استفاده از دوربین عکاسی لایکا در خیابان‌های پاریس عکاسی می‌کرد. او همراه آنری کارتیه-برسون از پیشگامان فوتوژورنالیسم به حساب می‌آید. دوانو غالباً به خاطر عکاسی خیابانی اش شناخته شده و معروف ترین نمونهٔ کارش “بوسه در جلوی کاخ شهرداری” (۱۹۵۰) می‌باشد.
اما او هزاران قطعه عکس گرفت؛ که {از طریق آن ها} می‌کوشد تا نبض حیات پاریسی را به چنگ آورد. مثل عکاس هم دوره اش، براسایی، دوانو هیچ کاری را بیشتر از این نمی‌پسندید که در خیابان‌ها قدم بزند، بدون این که هیچ گاه بداند قرار است با چه منظره‌هایی مواجه بشود.

کار دوانو بر بسیاری از عکاسان و کارگردانان فیلم فوق العاده تاثیرگذار بوده است.

استعداد وی در مهارتش برای ضبط کردن لحظه‌ای تلخی، بیهودگی یا صرفاً بیگانگی آشکار قرار دارد. خواه سوژه دریانوردی باشد که به عکس‌های دیواری اش از دختران زیبا خیره شده؛ “عکس‌های دیواری” (۱۹۵۲)، یا سگی با دو چرخ که جایگزین پاهای عقبی اش شده‌اند؛

رابرت دوانو برای تصاویر متفاوت، سرزنده و متواضعانه از ترکیب های مفرح، آمیختگی طبقات اجتماعی، عجایب در کافه ها و خیابان های پاریس عصر خود به شهرت رسید و کارش تحت تأثیر آندره کرتس، اوژن آتژه و آنری کارتیه برسون بود و بیش از بیست کتاب، نگرش سحر شده او را از زندگی و ضعفهای اخلاقی انسانی به عنوان مجموعه ای از لحظات صلح و ستیز به تصویر می کشد.
او فریفته موضوعاتش بود؛ عکسهایش هرگز موضوعات را مسخره نکرد؛ به این دلیل او از عکاسی از زنانی که سرهایشان را برای مجازات ارتباط با آلمانها تراشیده بودند، امتناع کرد. او در این باره گفت: “من از زندگی این گونه که هست؛ عکاسی نمی کنم، اما از زندگی آنطور که دوست دارم عکاسی می کنم.”

آثار دوانو جایگاه و اهمیت متفاوتی به فرهنگ کودکان خیابان بخشید؛ او بارها و بارها به موضوع کودکان در حال بازی در شهر روی آورد که از جانب والدین آزاد بودند؛ موضوع کودکان همیشه برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.