قابلیت منحصربه فرد Self Portrait mode در دوربین های عکاسی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
قابلیت منحصربه فرد Self Portrait mode در دوربین های عکاسی

عکس سلفی: قابلیت منحصربه فرد Self Portrait mode در دوربین های عکاسی

تعریف سلفی

طبق تعریفی که ویکی پدیا ارائه می دهد سلفی Selfie یا خودعکس به نوعی خودنگاره یا عکاسی پرتره گفته می‌شود که به وسیله ی خود فرد و اغلب به ‌وسیله دوربین تلفن همراه و یا دوربین عکاسی گرفته می‌شود. سلفی‌ها بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و مانند آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند.
بیشتر سلفی‌ها با نگه داشتن دوربین با دست و تا جای ممکن دور از خود و چرخش لنز دوربین به سمت خود گرفته می‌شود. این روش عکاسی جایگزین عکاسی به کمک تایمر خودکار است. در برخی از موارد افراد با استفاده از پایه سلفی و یا سه پایه دوربین عکاسی اقدام به عکاسی سلفی می‌کنند تا با افزایش فاصله دوربین عکاسی با خود، فضای وسیعتری را به تصویر بکشند.

عکس سلفی selfie

عکس سلفی selfie

چرا ما سلفی می گیریم؟

همه ما این کار را انجام می دهیم. بعضی هایمان بیشتر از دیگران. امروزه که هر کسی یک دوربین HD در جیب خود دارد، گرفتن عکس های سلفی selfies، انتخابی بسیار سریع و آسان برای افراد است.
 اما چرا ما سلفی می گیریم؟ چگونه پدیده سلفی گرفتن جهانی شد؟
ما چند ایده در مورد دلیل سلفی گرفتن افراد داریم و می خواهیم آنها را با شما به اشتراک بگذاریم.
ما فکر می کنیم چند دلیل اصلی وجود دارد که باعث تمایل ما به پست کردن و به اشتراک گذاری عکس های سلفی می شود:

  1. ما می خواهیم دوست داشته شویم.

هنگامی که ما عکس های سلفی مان را در شبکه های اجتماعی پست می کنیم تا جهانیان ببینند، مشتاقانه منتظر لایک ها و نظراتی هستیم که از دوستان و غریبه ها برای ما می آید. گاهی اوقات بلافاصله پس از پست عکس سلفی، ما چند دقیقه  یک بار به پست مان سر می زنیم و به سرعت صفحات را رفرش می کنیم تا ببینیم چه کسانی ما را لایک کرده اند و برایمان نظر گذاشته اند.
چرا؟ چون که این لایک ها و کامنت ها  باعث می شود ما احساس کنیم که دوست داشته می شویم. ما قادر به ابراز عشق به یکدیگر هستیم و این چیزی است که ما عمیقا آن را می خواهیم.
دلایل دیگری نیز برای سلفی گرفتن وجود دارد؛ که ما در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم.

  1. ما می خواهیم توسط جامعه و دیگران پذیرفته شویم

  2. ما می خواهیم مهم باشیم

  3. ما می خواهیم با دیگران در ارتباط باشم و به آنها کانکت شویم.

قابلیت منحصر به فرد “مد (حالت) خودکار پرتره Self Portrait mode” در دوربین های عکاسی

بعضی دوربین ها دارای قابلیت ویژه و منحصربه فردی هستند که می توان با آنها عکس سلفی گرفت. این ویژگی که در بعضی دوربین های عکاسی مانند دوربین پاناسونیک Panasonic Lumix GF8 و دوربین عکاسی کامپکت کانن Canon SX730 HS وجود دارد؛ این دوربین های عکاسی را از دیگر دوربین ها متمایز می کند.
مد (حالت) خودکار پرتره Self Portrait mode می تواند به شما کمک کند تا عکس های سلفی دلخواه تان را بگیرید. شما در عکس های سلفی که با استفاده از مد Self Portrait mode از خودتان می گیرید می توانید فوق العاده به نظر می رسید.

نحوه فعال کردن Self Portrait mode در دوربین عکاسی

شما به راحتی می توانید مد (حالت) خودکار پرتره Self Portrait mode را در منوی تنظیمات دوربین انتخاب کنید. البته وقتی که صفحه نمایش دوربین LCD را به سمت مقابل صورت تان می چرخانید نیز مد Self Portrait  به صورت اتوماتیک فعال می شود؛ که این ویژگی بسیار جذاب و راحتی در دوربین عکاسی است. به عبارتی دیگر، صفحه نمایش را می توان به اندازه ۱۸۰ درجه به سمت بالا چرخاند  به طریقی که صورت شما به طور کامل مقابل صفحه نمایش دوربین قرار بگیرد تا مطمئن شوید که شما در مرکز عکس سلفی تان قرار گرفته اید.

صفحه نمایش چرخشی در دوربین عکاسی کانن Canon SX730 به اندازه 180 درجه به سمت بالا می چرخد.

صفحه نمایش چرخشی در دوربین عکاسی کانن Canon SX730 به اندازه ۱۸۰ درجه به سمت بالا می چرخد.

هنگام عکاسی شما می توانید تنظیمات دوربین را از حالت smooth skin tones  و background blur  تا brightness  و دیگر حالت ها تغییر دهید. استفاده از سلف-تایمر self-timer قابل تنظیم زمان کافی را به شما می دهد؛ تا بتوانید ظاهرتان را مرتب کنید؛ ژست بگیرید؛ لبخند بزنید؛ و یا اینکه از دوستتان بخواهید که با شما عکس بگیرد.
مد (حالت) صاف پوست Smooth Skin mode می تواند در گرفتن عکس های پرتره ی عالی در هر دو مد (حالت) Self Portrait mode و سایر مدهای عکاسی، به شما  کمک کند؛ به طوری که شما  خیره کننده به نظر برسید.
برای مطالعه ی راهنمای خرید بهترین دوربین های DSLR زیر ۲ میلیون تومان ( دی ۹۶ )  اینجا را کلیک کنید.
مترجم: مهرنوش قائدرحمتی