راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

اگر شما یک عکاس مبتدی باشید؛ شاید هنگام عکاسی دوربین خود را در حالت اتوماتیک (auto) قرار دهید و شروع به عکاسی کنید.

اگر شما بخواهید در عکاسی یک قدم به جلو بردارید و در آن پیشرفت کنید؛ قاعدتا باید بتوانید با تنظیمات و حالات دیگر دوربین عکاسی خود مانند حالت دستی یا manual آشنا شوید و آنها را یاد بگیرد. در این مقاله ما قصد داریم نحوه کار با حالت دستی دوربین را توضیح دهیم.

عکاسی در حالت دستی یا manual نه تنها باعث می شود که شما بتوانید عکس هایی شارپ با ترکیب بندی های مناسب بیندازید، بلکه باعث می شود که شما درک قوی تری از تنظیمات مختلف و کارایی دوربین خود داشته باشید و بفهمید که تمام تنظیمات دوربین شما چطور به شکلی هماهنگ با هم کار می کنند؛ و ترکیب آنها چه تاثیری روی عکس های شما دارد.

اگر در حالت دستی (Manual Mode) عکاسی کنید، شما می توانید سرعت شاتر (shutter speed)، ایزو (ISO) و دیافراگم (aperture) را به طور کامل تنظیم و کنترل کنید؛ و درنتیجه عکس های بسیار بهتر و حرفه ای تری بگیرید. برای مثال، تنظیم دستی دیافراگم، به شما کمک کند تا عکس های پرتره با پس زمینه محو و بوکه دار بگیرید.

علاوه بر آن، تغییر سرعت شاتر در عکاسی بسیار کاربردی و مفید است. با تغییر مناسب سرعت شاتر می توانید از اجسام متحرکی که با سرعت زیادی حرکت می کنند مثل ماشین ها و دوچرخه ها عکس بگیرید؛ به صورتی که عکس شما واضح باشد و مشخص باشد که سوژه شما متحرک بوده است؛ آن هم بدون اینکه کیفیت تصویر شما کاهش یابد.

گاهی اوقات ممکن است شما در مکان های بسیار تاریک، بسیار روشن یا ترکیبی از هر دو باشید و بخواهید عکاسی کنید. متاسفانه حالت اتوماتیک (automatic mode) در دوربین همیشه نمی تواند از پس چنین شرایطی بربیاید. شما معمولا می توانید در فضاهای کم نور ، فلاش دوربین خود را روشن کنید (البته گاهی اوقات روشن کردن فلاش دوربین باعث افتضاح شدن عکس ها می شود). در چنین شرایطی است که حالت دستی بسیار کارساز و نجات دهنده است.

ایزو ISO

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

یکی از پرکاربردترین تنظیمات دوربین عکاسی ایزو (ISO) است. ایزو در دوربین عکاسی، یک مقدار عددی است که حساسیت نور را کنترل می کند. ایزو دوربین به شما اجازه می دهد تا حساسیت نور را تنظیم کنید و به دوربین اجازه دهید تا نور بیشتری را دریافت کند. ایزو می تواند کاملا برعکس عمل کند؛ به این صورت که برای رسیدن به عکس های خوب در روزهای آفتابی بسیار روشن، با استفاده از ایزو می توان نورگیری دوربین را کم کرد و عکس فوق العاده ای گرفت.

[irp posts=”4018″ name=”ایزو، وایت بالانس و نورسنجی در عکاسی”]

من به شما توصیه می کنم که عکاسی در شرایط نوری مختلفی را امتحان کنید تا ایزو ایده آل و مناسب خود را پیدا کنید. اما مراقب باشید که اگر در فضاهای تاریک، ایزو دوربین خود را خیلی افزایش دهید باعث افزایش مقدار نویز عکس شما می شود.

دیافراگم (aperture)

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

اصطلاح معمول دیگری که در دوربین عکاسی با آن رو به رو می شوید دیافراگم یا aperture است. دیافراگم، یک دریچه درون لنز است که روی نوردهی (exposure) اثر می گذارد. در واقع میزان باز و بسته بودن دریچه دیافراگم، میزان نوردهی تصویر شما را تعیین می کند. همچنین دیافراگم، مسئولیت کنترل کردن عمق میدان (depth of field) تصاویر را بر عهده دارد.

عموما هرچه عدد دیافراگم (f-stop) کمتر باشد؛ دریچه لنز بیشتر باز می شود؛ که باعث به وجود آمدن عمق میدان کمتری می شود. عدد دیافراگم کمتر برای گرفتن عکس هایی با پس زمینه محو و تار مناسب است.

[irp posts=”3902″ name=”دیافراگم دوربین عکاسی و عملکرد آن”]

از طرف دیگر، هر چقدر دیافراگم شما بزرگتر باشد، بک گراند عکس شارپ تری خواهید داشت. دیافراگم بیشتر، برای ثبت کوچک ترین جزئیات در صحنه عکس شما مناسب است. (برای عکاسی منظره و چشم اندازها مناسب است)

سرعت شاتر

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

سرعت شاتر یکی دیگر از عوامل کلیدی است که خروجی نهایی عکس شما را تعیین می کند. سرعت شاتر، مدت زمانی است که پرده شاتر باز می شود و نورگیری توسط دوربین انجام می شود. شاتر تا زمانی که نور وارد دوربین شود و به حسگر دوربین برخورد کند باز می ماند.

عموما، اگر شما طرفدار عکس های تار و محوی هستید که در آنها متحرک بودن اجسام نشان داده می شود (به عنوان مثال یک ماشین مسابقه ای یا یک دوچرخه سوار)، باید از سرعت شاتر پایینی استفاده کنید که اینکار، شاتر را برای مدت زمان بیشتری باز نگه می دارد، و به ما اجازه نوردهی طولانی تری را می دهد.

[irp posts=”4823″ name=” شاتر” و “سرعت شاتر” ؛ چیزی را از قلم نیاندازید…”]

اما سرعت شاتر بالاتر، یکسری از عکس های دست نخورده را به تصویر می کشد که هیچ اثری از تاری حرکت اجسام متحرک در آن نیست.

وایت بالانس (تراز سفیدی یا White Balance)

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

تنظیمات دیگری در دوربین وجود دارد که مستقیما روی عکس شما تاثیر می گذارد و آن تراز سفیدی (WB) است. پروسه تنظیمات تراز سفیدی شامل حذف رنگ های غیرطبیعی تصویر شما می شود؛ و نهایتا استفاده از تظیماتی است که تصاویری با تن رنگ های طبیعی برای شما ایجاد کند.

به علاوه تراز سفیدی برای حذف تون های زرد شدید یا قرمزی های زیاد روی پوست صورت به کار می رود. همچنین شما می توانید با روش های غیرمتعارف از تراز سفیدی استفاده کنید تا سبک عکاسی خود را اصلاح کنید. برای مثال برای گرفتن عکس های غیرمعمول و برای به وجود آوردن ته رنگ آبی و افزایش کنتراست در عکس می توان تراز سفیدی را در حالت Tungsten تنظیم کرد. با درک این مساله، بسیار مفید است که با مودهای مختلف تراز سفیدی را امتحان کنید تا نتیجه مورد نظر خود را پیدا کنید.

[irp posts=”4301″ name=”نکات کلیدی درباره ی عکاسی با نوردهی طولانی مدت”]

چند نکته که هنگام عکاسی با حالت دستی باید به آن توجه کنید.

در نظر داشته باشید که زمانی که شما می خواهید در حالت دستی عکاسی کنید، تنظیمات دوربین شما خود به خود با شرایط و فضایی که در آن عکاسی می کنید هماهنگ نمی شود. خودتان باید به صورت دستی دوربین تان را تنظیم کنید. با در نظر داشتن این موضوع، باید اطمینان حاصل کنید که نوردهی شما در طی عکاسی ثابت است. پروسه تغییر دادن تنظیمات ممکن است در وهله اول خسته کننده به نظر برسد، اما به شما اطمینان می بخشد که عکس شما خوب از آب درآید.

وقتی که در حالت اتوماتیک عکس می گیرید؛ مقدار نوری که نورسنج دوربین شما اندازه گیری می کند، ممکن است درست نباشد. حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است. هنگامی که با حالت اتوماتیک کار می کنید متوجه می شوید که زمانی که دوربین خود را برای عکاسی در حالت اتوماتیک تنظیم می کنید، سوژه ها تکان می خورند و ممکن است نورهای تصویر، حالت اغراق آمیزی پیدا کنند. در نهایت شما یک سری از عکس های بی کیفیتی را خواهید داشت.

مدهای دیگر دوربین عکاسی

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

همانقدر که من دوست دارم در حالت دستی عکاسی کنم، نمی توانم از مد های دیگر دوربین که در عقربک حالت دستی شما وجود دارد و کنجکاوی شما را تحریک می کند غافل شوم. درواقع من به شما پیشنهاد می کنم در این حالت های نیمه دستی عکاسی کنید؛ برای درک نوردهی و جبران نوردهی، اینکار به شما  کمک بزرگی می کند.

  • حالت برنامه ((Program mode(P)

زمانی که شما دیگر از حالت اتوماتیک در عکاسی استفاده نکنید؛ حالت یا مد برنامه، یک مد جایگزین بسیار خوب است. این حالت دوربین  تقریبا مشابه حالت اتوماتیک است، با این تفاوت که به شما اجازه می دهد با تنظیم جبران نوردهی موجود در دایال کنترل دوربین، نوردهی را تنظیم کنید. اگر عکس های شما تیره شود، استفاده از مد برنامه می تواند درخشندگی تصویر شما را افزایش دهد.

  • حالت یا مد تقدم دیافراگم (Aperture priority)

حالت یا مد تقدم دیافراگم، یک مد دیگر جایگزین برای حالت اتوماتیک است که به شما اجازه می دهد در مدی عکاسی کنید که در آن می توانید دیافراگم و همینطور ایزو را شخصا کنترل کنید .این مد به شما اجازه کنترل عمق میدان و جبران نوردهی را می دهد تا بتوانید درخشندگی عکس خود را کنترل کنید.

اگر فکر می کنید که درباره این تنظیمات اطلاعات کافی را کسب کردید؛ پس شما آماده این هستید که دوربین خود را بردارید و با مد دستی کار کنید.

نوشته شده توسط: antonio Laenza