دوربین هواوی میت ۱۰ امتیاز DxOMarK 97 را از آن خود کرد

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
دوربین هواوی میت ۱۰ امتیاز DxOMarK 97 را از آن خود کرد

هواوی میت ۱۰ پرو تلفن‌هوشمندی است که رویای کسانی که به عکاسی علاقه دارند  را تحقق می‌بخشد. دوربین دوگانه‌ای که با همکاری لایکا (Leica) برای این دستگاه گسترش داده شده، از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی برای تصاویر رنگی و یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی برای تصاویر تک‌رنگ یا همان مونوکروم بهره می‌برد. درتحقیقی که DxOMark از کارایی این دوبین انجام داده، میت ۱۰ پرو موفق شده امتیاز ۹۷ را کسب کند . به‌گفته‌ی کارشناسان DxOMark، این امتیاز میت ۱۰ پرو را تنها با فاصله‌ی بسیار اندکی از گوشی گوگل پیکسل ایکس‌ال ۲، در مقام دوم قرار می‌دهد.
مشخصات کلیدی این دوربین

  • دوربین دوگانه با سنسور رنگی ۱۲ مگاپیکسلی و سنسور تک‌رنگ ۲۰ مگاپیکسلی
  • گشودگی دیافراگم ۱.۶ در هر دو لنز
  • امکان بزرگ‌نمایی ۲ برابری بدون افت کیفیت
  • فوکوس خودکار لیزری با امکان تشخیص فاز
  • فلش ال‌ای‌دی دوگانه
  • فیلمبردای با وضوح ۲۱۶۰p با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه / ۱۰۸۰p با نرخ ۳۰ یا ۶۰ فریم بر ثانیه

برای انجام این آزمون،‌ مهندسان DxOMark‌ نزدیک به ۱۵۰۰ عکس گرفته و آن‌ها را مورد وارسی قرار داده‌اند. همچنین برای وارسی قابلیت فیلمبرداری این گوشی، نزدیک به ۲ ساعت فیلم در شرایط محیطی کنترل‌شده، نور طبیعی داخل ساختمان و شرایط طبیعی در فضای آزاد، ضبط شده است.

خلاصه آزمایش

تجربه‌ی عکاسی با هواوی میت ۱۰ پرو عالی است. زیرا امتیازی که این دستگاه توانست بدست آورد، امتیاز فوق‌العاده ۱۰۰‌ است که به امتیاز گلکسی نوت ۸ برابری می‌کند. نقطه قوت‌های کلیدی دوریبن این دستگاه نوردهی مناسب آن، مخصوصا در محیط‌های داخلی است. همچنین گشودگی بالای دیافراگم این دستگاه باعث شده تا افکت بوکه‌ی ملایم اما جذابی را در عکس‌ها ایجاد کند که جنبه‌ی مصنوعی بسیاری کمی را دارد. به‌علاوه، عملکرد فوکوس خودکار این دستگاه نیز در جایگاه خوبی قرار دارد. از لحاظ فیلمبرداری نیز دوربین میت ۱۰ پرو در وضعیت خوبی قرار دارد و توانسته زیرامتیاز ۹۱ را کسب کند. فوکوس خودکار در ثبت فیلم نیز عملکردی سریع و دقیق دارد، از این‌رو با نویز کمی در فیلم‌ها روبرو هستیم.

شرایط نوری کم و استفاده از فلش

دریافت نور توسط لنز میت ۱۰ پرو، چه در محیط‌های داخلی و چه در شرایط نوری کم، عملکرد عالی‌ای را از خود برجای می‌گذارد. این دستگاه در محیط‌های داخلی توانایی خود برای نمایش رنگ‌های گسترده و پویا را به خوبی نشان می‌دهد. تعادل رنگ سفید در شرایط کم‌نور هم دقیق است و گرم‌بودن رنگ‌ها در دلپذیرشدن عکس‌ها نقش به‌سزایی را بازی کرده است.رندرگیری رنگ‌ها، به‌خصوص در محیط داخلی، اگرچه در شرایط فوق کم‌نور کمی اشباع‌شده به‌نظر می‌رسد، اما نتیجه‌ی نهایی بسیار قوی است.

نور روشن

ثبت تصاویر خارج از محیط‌های داخلی یا در شرایط نوری روشن، با نوردهی مناسبی همراه است. حتی در صحنه‌هایی که تضاد رنگ زیادی را در آن شاهد هستیم، تفکیک رنگ مناسب و حفظ جزئیات به‌خوبی قابل مشاهده است. ناپایداری‌های گاه‌ و‌ بی‌گاه نوردهی بعضی اوقات قابل‌توجه است؛ مخصوصا هنگامی که در حال ثبت عکس‌های متوالی در شرایط نوری زیاد هستید، این کاهش نوردهی واضح است.تعادل رنگ سفید به‌طور کلی دقیق و ثابت در میان فریم‌های متفاوت، ثابت است. البته در عکس‌هایی که در محیطی بیرونی و زیر نور طبیعی ثبت شده، می‌توان در برخی جاها گرم‌بودن رنگ‌ها را تشخیص داد اما همان‌طور که گفته‌ شد، این موضوع تنها بر نقاط خاصی از تصویر تاثیر می‌گذارد. دربرخی مواقع عدم رندرگیری مناسب از رنگ‌ها باعث می‌شود که شاهد رنگ‌های اشباع شده باشیم

عملکرد بزرگ‌نمایی و افکت بوکه

میت ۱۰ پرو برای بزرگ‌نمایی تصاویر از سنسور تک‌رنگ ۲۰ مگاپیکسلی استفاده می‌کند. هواوی برعکس اپل و سامسونگ که برای گوشی‌های خود از زوم اپتیکال استفاده می‌کنند، تصمیم به استفاده از راه‌حل دیجیتالی گرفته است. از همین‌رو کیفیت تصاویر در مقایسه با آیفون ۸ پلاس و نوت ۸، در درجه‌ی پایین‌تری قرار دارد؛ اگرچه این تفاوت کیفیت قابل‌توجه نیست. اگر تصمیم‌ بگیرید که بیش‌از ۲ برابر بر روی سوژه‌تان زوم کنید، کم‌کم آثار نویز در گوشه‌های اشیا هویدا می‌شود.

تصویر ثبت شده با هواوی میت ۱۰

تصویر ثبت شده با آیفون ۸ پلاس

به‌لطف دیافراگم بزرگ‌تر میت ۱۰ پرو و سنسور دوگانه‌، اکنون این گوشی توانایی ثبت تصاویر بوکه را نیز دارد. عملکرد این بخش در مقایسه با حالت پرتره آیفون ۸ پلاس کمی‌ بهتر به نظر می‌آید. میت ۱۰ برای ثبت تصاویر بوکه دیگر اشیا موجود در تصویر را نیز تشخیص می‌دهد، از این‌رو تصویر خالص‌تر و متمرکزتر به‌نظر می‌رسد. با این حال در بررسی دوباره، برخی مواقع نشانه‌هایی از تصنعی‌بودن دیده می‌شود.

عملکرد فیلمبرداری

در بخش فیلمبرداری میت ۱۰ پرو توانسته عملکرد مناسبی را از خود برجای بگذارد. نویز کم، رنگ‌های دلپذیر و دقت در نمایش رنگ سفید همگی گواهی بر این مدعا هستند. فوکوس خودکار این دستگاه بسیار دقیق و سریع کار می‌کند، از این‌رو حرکات سوژه در مواقع فوکوس، به‌خوبی دنبال می‌شود. البته نکات منفی‌ای هم در این بخش وجود دارد، برای نمونه،‌ در تمام شرایط نوری کیفیت بافت‌ها پایین است. همچنین در زیر نور تنگستن،‌ رنگ نارنجی در تصویر مشاهده می‌شود.
در ادامه می‌توانید جزئیات نمرات میت ۱۰ پرو در آزمایش‌های DxOMark را مشاهده کنید.