تاریخچه پیدایش دوربین عکاسی و گوشی های موبایل دوربین دار

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...
تاریخچه پیدایش دوربین عکاسی و گوشی های موبایل دوربین دار

تاریخچه پیدایش دوربین عکاسی و گوشی های موبایل دوربین دار

پیدایش عکاسی یک فرایند ناگهانی نبوده است و طی سالیان سال انسان با آزمون و خطا توانست ثمره خود را در سال ۱۸۲۶ توسط آقای ژوزف نیسه‌فور نیپس فرانسوی ببیند. اولین تصویر دنیا پس از ۸ ساعت نورگیری ثبت شد و بسیار کم کیفیت بود ولی به عنوان جرقه ای پر رنگ جهت آغاز فرایند تصویرنگاری بسیار مورد بررسی قرار گرفت به گونه ای که در سال ۱۸۹۲ در روچستر آمریکا توسط  جورج ایستمن شرکت کداک ( Kodak ) تاسیس شد. و پس از آن تحولی در توسعه عکاسی ایجاد شد. پس از آن در زمان جنگ جهانی اول ۱۹۱۴-۱۹۱۸ قابلیت دوربین و عکاسی بسیار به چشم آمد و صحنه های نابی از لحظات حساس جنگی به ثبت رسید. بعد از جنگ جهانی اول، برقراری آرامش پس از جنگ باعث ساخت دوربین های کوچکتر و سریعتر شد و به علت تعدد تولید دوربین ها، امکان دسترسی راحت تر به این ابزار برای مردم میسر شد. شاید بیشترین کارایی عکاسی پس از جنگ جهانی دوم بود ۱۹۳۹-۱۹۴۵ که پس از این جنگ خونین انسان ها به فکر ثبت تصاویر از محیط اطراف و خانواده خود افتادند تا بدین طریق کمکی به ساختار بهم ریخته روحی در آن زمان نمایند؛ و به کمک هنر عکاسی بتوانند کمی آرامش بدست آورند.
با آغاز جنگ سرد و رقابت های شدید بین بلوک شرق و بلوک غرب ۱۹۴۱-۱۹۹۱، نیاز تکنولوژیکی جهت ثبت تصاویر غیر آنالوگ بسیار شدید شد. به گونه ای که دولت آمریکا بودجه سنگینی جهت تولید ابزاری قرار داد تا بتوان با آن بدون نیاز به فیلم عکاسی اقدام به ثبت و مخابره تصاویر نمود. سرانجام مطالعات دانشمندان در این عرصه به ثمر نشست و درسال ۱۹۷۵ از اولین دوربین دیجیتال دنیا رونمایی شد. این دوربین بسیار ابتدایی و با کیفیت تصویر بسیار پایین بود ولی نیاز به این ابزار جادویی به صورتی جدی بود که به سرعت تکامل یافت و امروزه به راحتی می توان این ابزار را درکنار خود و خانواده مشاهده نمود.

اولین گوشی تلفن همراه که دوربین دار شد توسط آقای فیلیپ کان ( Philippe Kahn ) ساخته شد. آقای کان که منتظر تولد فرزندش بود ناگهان به فکر ساخت ابزاری افتاد که بتواند به کمک گوشی موبایل تصویر را به دیگران نشان دهد. پس از بررسی های زیاد در نهایت در سال ۱۹۹۷ به کمک شرکت شارپ ( sharp ) ژاپن موفق به ساخت اولین تلفن موبایل دوربین دار شد.

پس از این فکر خلاق تقریبا نیاز به ثبت و مخابره تصاویر به گونه ای شده که کسی گوشی بدون دوربین نمی خرد و در هر لحظه سعی به ثبت تصاویری از خود و محیط اطراف دارند. امروزه حجم بسیار زیادی ازانتقال اطلاعات به صورت عکس می باشد.
ورود دوربین های عکاسی به ایران تقریبا مقارن با دوره قاجار بین سالهای ۱۸۵۰-۱۸۶۰ میلادی می باشد. با ورود عکاسی به ایران مناظر بسیار زیبا از زندگی مردم آن دوران و دربار شاه به ثبت رسیده است.

نویسنده : سهیل قنبرزاده، عکاس و مدرس عکاسی